Venemaa ei saa enam jätkata riigikontrollide maailmaorganisatsiooni INTOSAI eesistuja positsioonil

Janar Holm | 03.03.2022 | 11:05

Teksti suurus: [-A] [+A]

Keel: EST | RUS | ENG

Print

Saatsin kirja oma kolleegile, Vene Föderatsiooni Kontrollikoja esimehele Aleksei Kudrinile, leides, et Venemaa ei saa enam Ukraina vastu sõja alustamise tõttu jätkata riigikontrollide maailmaorganisatsiooni INTOSAI eesistuja positsioonil, kus kontrollikoda on olnud aastast 2019.

Kirja tekst on siin:

Austatud härra Kudrin

Soovin, et mul oleks põhjust kirjutada Teile muudel asjaoludel, kui seda praegu teen. Näiteks selleks, et arutada, kuidas kahe naabri – Eesti Vabariigi ja Venemaa Föderatsiooni – kõrgeimate auditiasutuste koostöös auditeerida meie mõlema riigi piirijärve – Peipsi järve – keskkonnaseisundit ja analüüsida, mida kumbki riik saaks teha, et kaubavahetus ja majanduslik koostöö saaks tuua veelgi rohkem kasu mõlema riigi rahvastele. Nii nagu meil oli näiteks neil teemadel ratsionaalne ja hea koostöö kahe kontrolliasutuse vahel enne aastat 2014. Paraku pole praegune olukord ligilähedaseltki võrreldav isegi kaheksa aasta taguse ajaga.

Kirjutan täna Teile kui maailma kõrgeimate auditiorganisatsioonide katusorganisatsiooni INTOSAI eesistujale-presidendile. Venemaa kõrgeim auditiasutus on alates 2019. aastast edukalt ja professionaalselt Teie juhtimisel selles ametis oma kohuseid täitnud ja pälvinud selle eest lugupidamist.

Teades Teid kui tunnustatud majandusteadlast ja ratsionaalset endist poliitikut, usun, et mõistate väga hästi, et Vene riigi sõjapidamine Ukrainas ei loo mitte sildu INTOSAI liikmete vahel, vaid purustab neid. Nii nagu purunevad traagiliselt nii mõttelised sillad vennasrahvaste vahel kui ka päris sillad Ukrainas.

Inimesed surevad mõlemal poolel otsuse tõttu, mille on teinud Venemaa president, kelle tegevus on juba paraku hävitanud aastateks isegi lootuse sellise Venemaa majanduse tekkeks, mida Teie püüdsite aastaid tagasi üles ehitada, kui pidasite rahandusministri ametit ja algatasite majandusreforme.

Ei ole minu asi Teile nõu anda, sest Teie mõistate ka ilma selleta olukorda väga hästi. Ma loodan, et kui Te vaatate enda hinge, tunnete, et ainuõige valik on anda INTOSAI eesistumine järgmisele eesistujamaale Brasiiliale üle kohe, ootamata ära Venemaa eesistumise ametlikku lõppu sügisel (või loobuda eesistuja staatusest muul viisil).

Usun, et mõistate väga hästi, et see samm on möödapääsmatu, et mitte süvendada INTOSAI liikmeskonnas lõhestatust ja pingeid, mida Venemaa sõjakäik Ukraina vastu on tekitanud. INTOSAI eesistuja roll on aga olemuslikult liikmeskonda ühte liita. Sõja valla päästnud Venemaa ei saa praeguses olukorras enam jätkata INTOSAI eesistujana, see ei ole kooskõlas INTOSAI kogukonna väärtustega.

INTOSAI moto on teatavasti „Experientia mutua omnibus prodest“ ehk „Üksteise kogemustest võidavad kõik“. Praegusele olukorrale seda motot kohandades võib öelda, et olukord on vastupidine – sellisest kohutavast kogemusest, mida Vene riik ja selle juhid pakuvad Ukrainale, Euroopale, kogu maailmale, mitte ei võida kõik, vaid hoopis kaotavad kõik. Aga peamiseks kaotajaks on Vene rahvas ja riik ise.

Palun, et viiksite selle teadmise nendeni, kelle käes on otsus see sõda otsekohe lõpetada. Teil on oma kõrget autoriteeti ja staatust kasutades võimalik seda ka tegelikkuses riigi juhtkonnale teadvustada, erinevalt nendest Venemaa reakodanikest, keda sõja vastu protestimise eest ähvardab kinnipidamine või süüdistus riigireetmises.

 

  • Postitatud: 03.03.2022 11:05
  • Viimane muudatus: 03.03.2022 11:07
  • Viimane ülevaatus: 03.03.2022 11:07

Janar Holm

Veel uudiseid