Riigikontrolör Karl Soonpää aumärgid jõudsid Ameerika Ühendriikidest tagasi kodumaale

Teksti suurus: [-A] [+A]

Keel: EST | RUS | ENG

Print

TALLINN, 9. jaanuar 2018 – Eesti Vabariigi sajanda aastapäeva künnisel jõudsid Ameerika Ühendriikidest kodumaale tagasi ajaloos kõige kauem (1929–1940) riigikontrolöri ametit pidanud Karl Soonpää autasud, sealhulgas Vabadusrist, millega Vabadussõjas leitnandina võidelnud Soonpääd autasustati isikliku vapruse eest.

Aumärkide kollektsiooni annetasid Eesti riigile Karl Soonpää tütred Maie Lippand ja Heljo Alari, kes elavad USAs. Täna õhtul Eesti Ajaloomuuseumile üle antud autasude hulgas on ka Eesti Punase Risti teenetemärk, Vabadussõja mälestusmärk, Uue Põhiseaduse I järgu mälestusmärk koos diplomiga, Kotkaristi teenetemärgi täht, rist ja suurpael ning Allveelaevastiku Sihtkapitali teenetemärk.

Need autasud on säilinud tänu sellele, et Karl Soonpää lesk Antonie võttis 1944. aastal koos kolme lapsega läheneva Punaarmee eest põgenedes kaasa ka oma abikaasa aumärgid. Nii põgenikelaagris Saksamaal kui ka hiljem USAs olid need aumärgid hoolikalt hoitud kui mälestus abikaasast ja isast ning aegadest, mil Eesti oli vaba ja iseseisev.

Annetatud aumärkide kõrval jõudis Eestisse ka üks haruldane ajastudokument (vt manus), mida Antonie Soonpää hoidis kui mälestust viimastest aegadest, kui Eesti riigis polnud veel Nõukogude vägesid. See on Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamiseks Kadriorus president Konstantin Pätsi antud piduliku õhtusöögi menüü 24. veebruarist 1939. Antonie Soonpää osales sellel õhtusöögil koos oma riigikontrolörist abikaasaga.

Riigikontrolör Alar Karis palus Tallinnas Pirital Maarjamäe lossis aset leidnud tseremoonial kodumaal elavaid Karl Soonpää sugulasi ning perekonna esindajat Kadri Agarmaad anda edasi tänu Karl Soonpää tütardele, et nad usuvad Eesti riiki ja on usaldanud oma isa autasude, nagu ka varem tema päeviku aastatest 1939–1940, edasise hoidmise Eesti Ajaloomuuseumile, kelle ülesanne mäluasutusena on talletada Eesti riiki puutuvat.

Ajaloomuuseumi märkide kollektsiooni haldaja Hiljar Tammela tutvustas annetatud aumärke, pidades eriti oluliseks, et tegu on aumärkide tervikkogumiga, mis on seotud ühe väljapaistva riigitegelasega.

Perekonna nimel kõneles Karl Soonpää õepoja tütar Kadri Agarmaa, kes tänas perekonna nimel Riigikontrolli ja Eesti Ajaloomuuseumi Karl Soonpää mälestuse hoidmise eest ja luges ette USAst Californiast saabunud läkituse Karl Soonpää tütardelt, mis lõppes sõnadega "Elagu vaba Eesti!". Aumärgid võttis hoiule Ajaloomuuseumi direktor Sirje Karis, kes tänas Soonpää perekonda, vormistas koos perekonna esindaja Kadri Agarmaaga aumärkide hoiulevõtmise akti ja andis lubaduse annetatut hoolega hoida .

Riigikogu Riigieelarve kontrolli erikomisjoni esimees Aivar Sõerd õnnitles Riigikontrolli 99. aastapäeva puhul.

Tseremoonial osalesid Karl Soonpää Eestis elavad sugulased, Riigikontrolli töötajad, endine riigikontrolör Mihkel Oviir, Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjoni esindus eesotsas komisjoni esimehe Aivar Sõerdiga.

 

Fotod vabaks kasutamiseks tänasest pidulikust üritusest Eesti Ajaloomuuseumis, Maarjamäe lossi valges suvesaalis (autor Vahur Lõhmus / Eesti Ajaloomuuseum):

allalaetavad (zip): https://drive.google.com/file/d/1YW33ZBgG_3gLP11cTmRld2CJ1iV9m7lt/view?usp=sharing

1) Riigikontrolör Karl Soonpää aumärgid

2) Riigikontrolör Karl Soonpää aumärgid koos tunnistustega

3) Riigikontrolör Karl Soonpää perekonna esindaja, õepoja tütar Kadri Agarmaa ja koos Eesti Ajaloomuuseumi direktori Sirje Karisega.

4) Riigikontrolör Alar Karis võtab vastu õnnitlusi Riigikontrolli 99. aastapäeva puhul Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjoni esimehelt Aivar Sõerdilt.

* * *

Karl Soonpää (kuni 1939 Soonberg) (1895–1944) oli Eesti Vabariigi riigikontrolör aastatel 1929–1940. Enne seda oli ta põllutööminister August Rei valitsuses ning töö- ja hoolekande minister Jaan Tõnissoni valitsuses. 1926. aastal valiti ta Riigikogu liikmeks.

Riigikontrolör Karl Soonpää pidas ajavahemikul 13. septembrist 1939 kuni 22. juunini 1940 päevikut, kuhu pani kirja valitsuse istungitel räägitut ja muid tähelepanekuid Eesti elu kohta. See päevik on oluline ajalooallikas Eestile saatuslike aegade kohta.

Pärast Karl Soonpää hukkumist juunis 1944. aasta suvel Nõukogude diversantide käe läbi põgenes tema abikaasa Antonie koos kolme lapsega Eestist ja jõudis lõpuks Ameerika Ühendriikidesse.

 

Toomas Mattson
Riigikontrolli kommunikatsioonijuht
+372 640 0777
+372 513 4900
[email protected]
[email protected]
www.riigikontroll.ee

  • Postitatud: 09.01.2018 20:50
  • Viimane muudatus: 24.01.2018 09:29
  • Viimane ülevaatus: 24.01.2018 09:29

Lisamaterjalid

Dokumendid

Veel uudiseid