Riigikontroll lükkab ümber Liisa Pakosta väite

Toomas Mattson | 11.09.2015 | 12:08

Teksti suurus: [-A] [+A]

Keel: EST | RUS | ENG

Print

TALLINN, 11. september 2015 – Riigikontroll lükkab ümber täna Vikerraadio hommikuprogrammis intervjuu andnud endise Riigikogu liikme, Eesti Lastevanemate Liidu liikme ja peatselt ametisse asuva võrdõiguslikkusvoliniku Liisa Pakosta väite, nagu soovitaks Riigikontroll eile avaldatud auditis lastevanematelt teatud koolides rahaküsimise ja koolide rahastamise probleemi lahendada viisil, et kõik õpiks lihtsalt poole vähem ja lapsevanemad maksaks huviringide eest.

Pakosta ütles saates: „Praeguse riigikontrolli aruande ettepanek, et teeme niimoodi, et kõik õpivad poole vähem, ja kui keegi tahab rohkem õppida, et siis lapsevanem maksab huviringide eest – see on kõige kaugemal võrdõiguslikkusest või võrdsetest võimalustest haridusele ligipääsul, mis üldse võiks ette kujutada.“
Riigikontrolli hoiakud ja pakutud lahendusvõimalused on just vastupidised sellele, mida Pakosta püüdis oma intervjuus Riigikontrollile omistada.
Eile avaldatud Riigikontrolli auditi „Üldhariduskoolide finantseerimine lastevanemate rahast“ punktis 77 on öeldud: „Rahakogumine on olnud probleemne küsimus juba pikemat aega, kuid senimaani ei ole riigi- ega kohalik võim sellesse otsustavalt sekkunud. [---] Lahenduseks ei saa olla ka näiteks avaliku koolivõrgu koolide õppeprogrammide ja -töö ühtlustamine, likvideerides teatud koolide rohkem raha nõudvad eripärad. Selgi juhul oleks ühiskond pigem kaotaja kui võitja. Seega, täiendavad keelud ega piirangud siinkohal ei aita. Lahendused tuleb leida kehtivate reeglite juures, mis Riigikontrolli arvates on ka võimalik."
Ning punktis 78 on kirjas: „[---] Võti peitub eeskätt omavalitsuse tegevuses kooli pidajana. [---] Ideaalis peaks omavalitsus olema koolile ja õpilaste perekondadele avatud ning konstruktiivne partner, kellele on perekondade haridusootused teada ning kes arvestab nendega koolivõrgu arendamisel ja koolide rahastamisel."
Riigikontrolli kommunikatsiooniteenistuse juhataja Toomas Mattson ütles, et Riigikontrolli aruanded on avalikud ja nende koostajad selgitavad alati heal meelel auditites toodud seisukohti. „Enne Riigikontrolli ühe või teise seisukoha kommenteerimist on alati kasulik aruanne läbi lugeda ja sellest aru saada. Samas tuleb aga muidugi ka mõista, et nii, nagu ka koolis õppimise puhul, on inimeste võimekus ja soov kirjutatust aru saada erinev," nentis Mattson.

 

Toomas Mattson
Riigikontrolli kommunikatsiooniteenistuse juhataja
+372 640 0777
+372 513 4900
[email protected]
[email protected]
www.riigikontroll.ee
www.facebook.com/riigikontroll
www.twitter.com/riigikontroll

  • Postitatud: 11.09.2015 12:08
  • Viimane muudatus: 14.09.2015 15:57
  • Viimane ülevaatus: 14.09.2015 15:57

Veel uudiseid