Riigikontrolör Mihkel Oviiri kommentaar VEB-fondiga seonduvate asjaolude väljaselgitamise asjus

Toomas Mattson | 01.02.2013 | 12:13

Teksti suurus: [-A] [+A]

Keel: EST | RUS | ENG

Print

TALLINN, 1. veebruar 2013 - Mitmed ajakirjandusväljaanded on viimastel nädalatel pöördunud Riigikontrolli poole küsimusega, kas Riigikontroll kavatseb panustada omalt poolt, et Eesti Panga siseauditis kirjeldatud VEB-fondiga seonduvates asjaoludes täiendavat selgust luua.

Riigikontrolör Mihkel Oviir ütles täna sel teemal:

„Riigikontroll oli juba 2004. aastal valmis VEB-fondiga seotud küsimuste selgitamisse panustama, kuid toona ei pidanud parlament seda vajalikuks. Praegu näikse ühiskonnas ja parlamendis valitsevat hoiak, et VEB-fondiga seoses on siiski vajalik maksimaalne selgus ja loomulikult on Riigikontroll valmis selle selguse saamisse panustama. Riigikontroll on oma mandaadile, sõltumatusele ja teadmistele toetudes valmis VEB-fondiga seonduvat auditeerima, võimaliku auditi fookuse määratlemisel soovib Riigikontroll nõu pidada ka Riigikogus moodustamisel oleva teemakohase uurimiskomisjoniga. Auditi eelduseks on, et Riigikontroll saab tutvuda kõigi VEB-fondi problemaatikat puudutavate materjalidega ja infoga, mis on või on olnud tallel nii Eesti riigiasutustes kui ka erastruktuurides, näiteks SEB Pangas.“

Kommenteerides üldiselt VEB-fondiga seonduvate asjaoludega erineval pool astutud või astutavaid samme, ütles riigikontrolör Mihkel Oviir:
„Minevikule on vaja joon alla tõmmata ja minna edasi, ükskõik, mis seal minevikus ka ei toimunud. Joone vahele tõmbamiseks on vaja aga selgust, mis toimus. Seetõttu on hea, et Eesti Pank on toimunu väljaselgitamisel eeskuju näidanud. Ma loodan, et ka need inimesed, kes toonaste sündmuste meenutamiseks võibolla seni piisavalt pole oma mälu pingutanud, võtavad selle vaeva siiski ette. Teadmatus sünnitab umbusku ja vandenõuteooriaid. Teadmine aitab mineviku selja taha jätta ja minna edasi.“

Oviiri sõnul suhtub Riigikontroll mõistvalt Eesti Panga väljendatud soovi, et Riigikontroll analüüsiks riigi audiitorina nende siseauditi tehtud tööd VEB-fondiga seotud mõningate asjaolude selgitamisel. Riigikontroll püüab oma võimaluste piires kaasa aidata, et Eestis oleks VEB-fondiga seonduvate mõningate asjaolude kohta võimalikult täielik infokogum ja see sisaldaks vaadet ka Vnešekonombanki poolelt.

Riigikontroll soovib teha tihedat koostööd VEB-fondiga seonduvate asjaolude väljaselgitamiseks loodava parlamendikomisjoniga, et üksteise tööd täiendada, infot vahetada ja anda avalikkusele kokkuvõtteks võimalikult terviklik pilt toimunust.

Toomas Mattson
Riigikontrolli kommunikatsiooniteenistuse juhataja
6400777
5134900
[email protected]
[email protected]
 

  • Postitatud: 01.02.2013 12:13
  • Viimane muudatus: 15.08.2015 22:53
  • Viimane ülevaatus: 15.08.2015 22:53

Veel uudiseid