Lapsehooldustasu maksmine on hästi korraldatud

2.04.2002 | 0:00

Teksti suurus: [-A] [+A]

Keel: EST | RUS | ENG

Print

TALLINN, 2. aprill 2002 - Riigikontroll leidis, et Eesti ühe suurema toetuse – lapsehooldustasu – maksmine on hästi korraldatud. Lapsehooldustasu maksmist auditeeriti Tallinna ja Virumaa pensioniametis, kus jagatakse üle poole sellest toetusest. Lapsehooldustasule kulub aastas üle 350 miljoni krooni ja Riigikontrolli hinnangul läheb raha õigete summadena õigetele inimestele.

Riigikontroll peab siiski vajalikuks lisaks olemasolevatele kontrollimeetmetele veel mõningaid meetmeid rakendada, et välistada valesti maksmine ka tulevikus. Riigikontroll tegi sotsiaalministrile ettepaneku täiustada olemasolevat süsteemi nii, et automaatselt kontrollitaks, kas toetuse saajast mittekodanik, kelle elamisluba enam ei kehti, on esitanud elamisloa pikendamise taotluse. Praeguse korra tõttu on võimalus, et lapsehooldustasu saab ka lapsevanem, kes ei tohiks Eestis eladagi.

Samuti on oluline välistada toetuse maksmine lastekodusse paigutatud laste vanematele. Selleks peaks sotsiaalminister tagama, et lastekodud teataksid ise laste saabumisest toetust maksvale Pensioniametile või peretoetuste saajate andmeid koondavale Sotsiaalkindlustusametile. Praegu peavad lastekodusse paigutamisest teatama vanemad, kes ei pruugi seda aga toetuse saamise huvi tõttu teha.

Auditeeritavad nõustusid Riigikontrolli seisukohtadega.

Lapsehooldustasu makstakse Eesti alalisele elanikule või välismaalasele, kellel on kehtiv tähtajaline elamisluba. Lapsehooldustasu on igakuine toetus, mida on õigus saada, kui peres kasvab kuni 3-aastane laps; kuni 3-aastane laps ja veel 3–8-aastaseid lapsi või vähemalt kolm kuni 8-aastast last. Eelmisel aastal maksti seda Eesti suuruselt teist toetust ligi 60 000 inimesele (kõige suurem on igakuine lapsetoetus, millele läheb riigieelarvest üle 700 miljoni krooni).

Lapsehooldustasu maksmise audit on üks Riigikontrolli tegevusriskide auditi osakonna paljudest toetuste audititest, mida tehakse eesmärgiga tagada toetuste, ehk rohkem kui 5 miljardi krooni maksmine õigete summadena tegelikele abivajajatele.


Sven Soiver
Riigikontrolli pressiesindaja
Tel: 640 0787
GSM: 53 414464
E-post: Sven.Soiver@riigikontroll.ee

  • Postitatud: 2.04.2002 0:00
  • Viimane muudatus: 15.10.2015 11:27
  • Viimane ülevaatus: 15.10.2015 11:27

Veel uudiseid