ARKi toimingute eest on laekunud riigilõivu 7,2 miljonit vähem

08.09.2003 | 00:00

Teksti suurus: [-A] [+A]

Keel: EST | RUS | ENG

Print

TALLINN, 8. september 2003 - Riigikontrolli poolt läbi viidud rutiinne raamatupidamisaruande kontroll Autoregistrikeskuses (ARK-is) tuvastas riigilõivude laekumisega seotud probleemi: ARK i poolt 2002. osutatud liiklusregistri toimingute ja arvestuslike lõivusummade võrdlemisel tegelikult Maksuametile laekunud riigilõivuga ilmnes, et ARK on osutanud toiminguid 7,2 miljoni krooni eest rohkem kui Maksuametile selle eest riigilõivu laekus.

Riigikontroll tuvastas ka, et riigilõivu koguvad äriühingud, mille väljastatud maksekviitungite alusel ARK toiminguid teostab. Äriühingute poolt lõivu kogumine põhineb äriregistri registrikaardi B-osas olevale tegevusala märkele “õigus vastu võtta riigilõivu”, mis ei tulene Riigikontrolli hinnangul mitte ühestki õigusaktist ning ei saa olla piisav alus lõivu kogumiseks. Lõivu koguvad äriühingud võtavad ka toimingult teenustasu, mis on riigilõivuseadusega keelatud.

Riigikontrolli arvates võib rohkem kui 7 miljoni krooni erinevus ARK ja Maksuameti andmebaasides olla tingitud erinevatest põhjustest: lõiv kantakse kogujate poolt üle ajalise nihkega, osa lõivu võib olla jäetud üle kandmata, autoregistrile on esitatud valed maksedokumendid, ühe dokumendi alusel on sooritatud mitu toimingut või andmebaasid eksivad. Riigikontroll pole ammendavat selgitust üle 7 miljoni krooni suuruse erinevuse kohta saanud.

Riigilõivuseadusest tulenev õigus ja kohustus kontrollida riigilõivu võtmist ja riigieelarvesse laekumist on Maksuametil ja Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumil. Majandus- ja kommunikatsiooniminister Meelis Atonen tõdeb vastuses Riigikontrolli leidudele, et äriühingute poolt riigilõivu kogumine on täiesti seaduslik tegevus. Samas tõdeb minister, äriühingud ei ole riigilõivu võtjad seaduse tähenduses.

ARK on lubanud vastuses Riigikontrollile selgitada riigilõivu summade vahe põhjused välja 1. jaanuariks 2004.


Sven Soiver
Riigikontrolli pressiesindaja
Tel: 640 0787
GSM: 53 414464
E-post: [email protected]

  • Postitatud: 08.09.2003 00:00
  • Viimane muudatus: 02.10.2015 16:38
  • Viimane ülevaatus: 02.10.2015 16:38

Veel uudiseid