Riigikontrolli vastulause: Kliimaministeerium pole seni kordagi viidanud, et elektriauditi andmed oleks vananenud

08.11.2023 | 15:55

Teksti suurus: [-A] [+A]

Keel: EST | RUS | ENG

Print

TALLINN, 8. november 2023 – Meediaruumi on sattunud kliimaministrile omistatud väide, nagu põhineks Riigikontrolli audit „Eesti elektrisüsteemi valikud“ vananenud andmetel. Sedasama „vananenud andmete“ väidet kordas aga täna juba ka peaminister Riigikogu infotunnis.

Esiteks, kindlasti ei maininud Kliimaministeerium poolteist kuud tagasi Riigikontrolli auditile faktikontrolli tehes, nagu oleks Riigikontrolli andmed vananenud. Ka ei viidanud Kliimaministeerium vananenud andmetele eelmisel nädalal varustuskindluse auditi teemalise suhtlemise käigus.

Kui aga poole nädala jooksul on lahendused Eesti energeetika muredele tekkinud ning on selgunud, kust tulevad tootmisvõimsused, mille võimalikele puudujääkidele tulevikus Eleringi varustuskindluse analüüs viitab, oleks see väga hea uudis. Auditi järeldus oli valdavalt küll see, et energeetikas üleöö uusi tootmisvõimsusi ega ka võrguühendusi ja salvestusvõimsusi ei teki.

Nagu kliimaminister ERRis ka viitas, tuleneb teadmine, et 2027. aastal võib tekkida probleem varustuskindlusega, Eleringi 2022. aasta varustuskindluse analüüsist, mis on hetkeseisuga teadaolevalt viimane. Samas pole mingit teadaolevat märki, et järgmine varustuskindluse analüüs peaks jõudma kardinaalselt erinevale järeldusele kui eelmine, kuna eeldused ei ole muutunud.

Nagu kliimaminister viitas ja Riigikontroll on ka välja toonud, on selle probleemi lahendamiseks alustatud strateegilise reservi jaoks riigiabi loa taotluse ettevalmistustega. Riigiabi luba aga ei ole veel Euroopa Komisjonilt saadud, samuti ei ole Riigikontrollile teadaolevalt probleemi kuidagi teisiti lahendatud. Kui selle kohta on uut informatsiooni, siis heal meelel sooviksime ka ise sellest lähemalt teada saada.

Teiseks, kliimaminister väitis eile ERRi "Esimeses stuudios", nagu oleks Riigikontroll väitnud, et taastuvenergia võimsusi Eestis juurde ei tule. Sellist väidet Riigikontrolli aruandes ei ole. Riigikontroll pole midagi seesugust väitnud.

Priit Simson
Riigikontrolli kommunikatsioonijuht
+372 640 0102
+372 5615 0280
[email protected]
[email protected]
http://www.riigikontroll.ee/

 

 

  • Postitatud: 08.11.2023 15:55
  • Viimane muudatus: 20.11.2023 22:44
  • Viimane ülevaatus: 20.11.2023 22:44

Kõrgepingeliinid.

Aldo Luud / Õhtuleht

Veel uudiseid